Епархија сремска – српска православна црква
Епархија сремска 1 Епархија сремска 2 Епархија сремска 3 Епархија сремска 4 Епархија сремска 5 Епархија сремска 6 Епархија сремска 7 Епархија сремска 8 Епархија сремска 9 Епархија сремска 10 Епархија сремска 11

На Пасху Господњу 2022. године Његово Преосвештенство Г. Василије, Епископ сремски, началствовао је Светом архијерејском литургијом у катедралном храму Светог оца Николаја у Сремским Карловцима, уз саслужење свештенства и ђакона ове сремске вароши. Васкршње евхаристијско славље украсили су својим гласовима чланови мешовитог хора Саборне цркве, као и матуранти Богословије Светог Арсенија.

На малом входу Преосвештени Владика Василије рукопроизвео је протосинђела др Клеопу (Стефановића), професора Карловачке богословије и настојатеља Световаведењске обитељи у Сремским Карловцима, у свештени чин архимандрита, сходно одлуци Светог архијерејског синода.
Након окончања Свете Литургије, на којој се мноштво народа Божијег причестило Светим тајнама Христовим, најстарији архијереј СПЦ честитао је овај сверадосни Празник својој пастви и позвао их да сви узму учешће у отварању Светог архијерејског сабора и обележавању стогодишњице Уједињења СПЦ које ће се свечано обележити у овом граду 15. маја текуће године.

Животопис

Архимандрит др Клеопа (Срђан) Стефановић, син покојних Миодрага и Светлане (рођ. Мудрић),рођен 11.септембра 1984.г. у Београду (општина Савски Венац).Основну школу Десанка Максимовић на Звездари завршио у преиоду 1991 -1999.г.

Од своје шесте године живота редовно одлази на Богослужења у своју парохијску Цркву Покрова Пресвете Богородице на Звездари и Цркву Светог Саве на Врачару где је похађао редовно часове веронауке и пробе у новооснованом дечјем хору Растко.

Благословом блаженопочившег Патријарха.Павла,уписује Богословију Светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима као клирик Архиепископије Београдско- карловачке,1999.г.

Током школовања у Богословији одлазећи у фрушкогорске Манастире стиче љубав према монашком позиву.

Након положеног испита зрелости у поменутој Богословији,благословом блажене успомене Патријарха Павла,јуна 2003.г. уписује Православни богословски факултет  Универзитета у Београду. Током студирања хонорарно ради као водич у Туристичкој агенцији Српске Православне Цркве –  „Доброчинство“, а при Покровској Цркви као  вероучитељ и појац.

Након одслушаних предавања и положених испита на Богословском факултету у Београду приступа Манастиру у обнови, Старо Хопово као искушеник и постаје клирик Епархије сремске.

Уочи манастирске славе ,08.августа 2007, прима монашки постриг по чину Мале схиме из руку Његовог Преосвештенства Епископа сремског Господина Василија, а на дан славе Светог великомуч. Пантелејмона, рукоположен је у чин јерођакона.

На Богословском факултету у Београду, 22.новембра 2007.г. брани рад из Литургике  „Пасхална богослужења у Источној и Западној Цркви- сличности и разлике“ код проф.др Ненада Милошевића.

У мају 2008.године,благословом Епископа сремског Г.Василија одлази у Темишвар ради учења румунског језика. Добротом Његовог Преосвештенства Епископа будимског и темишварског Господина Лукијана наилази на изузетан пријем и гостопримство Епископа и његових сарадника.

Исте године ,1.октобра отпочео је Мастер студије на Богословском Факултету Др Димитрије Станилоае,Универзитета у граду Јаши (Румунија)

У јуну 2010.г. пред комисијом брани Мастер рад из предмета Литургика на тему:“ Prof.Dr Lazar Mircovici,omul şi opera“ -( Проф.Др Лазар Мирковић живот и дело).

У јулу 2011.г. по послушању постаје сабрат Манастира Крушедол, а 2.августа на дан Светог пророка Илије, у Саборној Цркви у Сремским Карловцима рукоположен је у чин јеромонаха.

Октобра 2012.г. уписује докторске студије на Богословском факултету Др Димитрије Станилоае, Универзитета у граду Јаши -Румунија и након свих одслушаних предавања,одбрањених реферата пред комисијом брани Докторску тезу на румунском језику из Литургике на тему „Rânduiala tunderii în monahism în Molitfelnicul slav şi cel românesc“- studiul istorico- liturgic. (Поредак Монашког пострига у Молитвословима на црквенословенском и румунском језику- историјско- литургичка студија на 361. стр.).

Током боравка и школовања у граду Јаши причислен је Монашком братству Саборне Цркве Митрополије Молдавије и Буковине где учествује у Литургијском животу Митрополијског храма и врши чреду поред Моштију Преподобне мати Параскеве, преводи текстове и службе са српског на румунски и са румунског на српски језик, држи трибине и предавања. Био је на располагању многобројним ходочасницима из Србије.

Од септембра 2014.године,постаје професор Богословије Светог Арсенија у Сремским Карловцима,врши дужност васпитача и предаје Свето Писмо Старог Завета,Историју СПЦ, Философију и Психологију са Логиком. Такође бива постављен за духовника Кола Српских Сестара Сремских Карловаца.

Школске 2015- 16.г. предаје Свето Писмо Старог Завета и Литургику.

На Божић 2016.г. унапређен у чин Протосинђела а на Нову Годину 14.(1) јануара постављен је за настојатеља нововаспостављеног Световаведењског Манастира у Сремским Карловцима.

Говори енглески, румунски и руски језик.


Дизајн и израда сајта Dizajn i izrada sajta Neospindle IT Usluge i Rešenja
Контролна Табла