Епархија сремска – српска православна црква
Епархија сремска 1 Епархија сремска 2 Епархија сремска 3 Епархија сремска 4 Епархија сремска 5 Епархија сремска 6 Епархија сремска 7 Епархија сремска 8 Епархија сремска 9 Епархија сремска 10 Епархија сремска 11

  Реч  и словесност су свој посебан сербскословенски језички израз нашли у пределима Лике и Крајине. Језик једног народа је прихваћени систем знакова и симбола кроз који се припадници једног народа препознају и комуницирају. Тако су митови, легенде и приче уткане у језик, у његово несвесно.

Милена Чанковић је успела кроз књигу „Дивани личких споменика“ да од заборава отргне лички језик и сачува његов аутентични израз. Рођена 1968. године у Госпићу, у свет је отишла са свега 10 година, али је због тога своју Лику сачувала неокрњену у сећању. Детињство је провела у Средњој гори, код Удбине, а у Швајцарску је понела оно што је било највредније – народну душу. У књизи „Дивани личких споменика“ она наставља своје детињство и своју борбу са неманима света, са којима су се борили и велики народни јунаци. Специфичан хумор тих предела, посебан језик, као да нас подсећају на историју Војних крајина, где се све борио Србин, који је својом борбом постао новозаветни Сампсон – колико их је само било…

Дана 02.02.2016. у КЦ Инђија одржана је промоција личке  књиге, специфичног језика, као и заборављене историје. Куповином књиге „Дивани личких споменика“ помаже се градња споменика настрадалим и несталим Крајишницима, а очекује се  ускоро и изградња спомен капеле жртвама Олује на Банстолу. Идеја и организација изградње спомен капеле припадају Клубу свих генерација који води Бранко Симоновић, а Преосвећени владика сремски  Г. Г. Василије је благословио крст за почетак радова.

Нека да Бог да се Срби сложе, обоже и умноже, а овакве књиге да нашу историју одвоје од заборава.

 

                                                                Вероучитељ Горан Груловић


Дизајн и израда сајта Dizajn i izrada sajta Neospindle IT Usluge i Rešenja
Контролна Табла