На дан када Црква прославља Свете бесребренике и лекаре Козму и Дамјана, 14. новембра 2019. године, фрушкогорски манастир Раковац прославио је ове Божје угоднике, своје заштитнике и покровитеље.

Преслава славе почела је почело је празничним бденијем 13.новембра 2019. године.  Вечерњом службом је началствовао јеромонах Евгеније, сабрат Светих Божјих угодника Козме и Дамјана уз саслужење пароха беочинског Вељка Грубача, док су за певницом појали богослови Карловачке богословије. Слово о наступајућем празнику после благопријатне молитве произнео је отац Вељко, старешина беочинске цркве.

На сам дан празника 14. новембра 2018. године,  светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Душан Колунџић уз саслужење јеромонаха Евгенија, те  пароха бечинског Вељка Грубача и јереја: Бранислава Мишковића старешине румске цркве Сабора српских светитеља и јереја Немање Теофиловића, надлежног пароха сусечког и старешине храма Светог архангела  Гаврила као и ђакона намесништва шидског Лазара Павића. Певницом коју су чинили карловачки богослови: Милош Јовановић, Марко Алексић, Душан Милићевић, Лазар Милошевић, Срђан Јуришић и Ђорђе Марковић, руководио је мр Предраг Миодраг.

Верни у цркви су једнодушно одговарали на Литургији са игуманијом мати Гаврилом и мати Софијом. Празничну проповед  произнео је прота Душан Колунџић казујући о Божјим угодницима Козми и Дамјану који су бесплатно лечили људе, додавши да је све више лекара који у својој медицинској пракси изузетну пажњу посвећују исцелењу пацијената саветујући да у свом лечењу потраже укрепљење у молитви у некој од  православних светиња где ће се обраћати за помоћ Светим Божјим угодницима.

Преко две стотине људи потражило је управо укрепљење у молитви у манастиру Раковцу,  иако је радни дан. Зимска капела посвећена Светом Василију Великом у којој се народ литургијски сабрао била је испуњена једномислијем и једнодушјем.

После свете Литургије пререзан је славски колач и жито преливено вином. Колач у славу Светих бесребреника Козме и Дамјана принело је сестринство манастира Грнчарице (код Крагујевца) са игуманијом мати Домником. Окупљен и у продуженој Литургији, око грпезе љубави, христоносни народ је слушао поучно слово оца Бранислава Мишковића, пароха румског, који је казивао о духовној и материјалној обнови фрушкогорских манастира.

За четири деценије епископске службе, од тога нешто мање на трону епископа сремских, Преосвећени владика Василије је са верним народом, бројним приложницима и ктиторима, фрушкогорске светиње које су после Другог светског рата биле запустеле или уништене, довео у стање богослужбене употребе. Духовна обнова је и у манастиру Раковац; о духовном животу стара се јеромонах Варнава уз сабрата Евгенија, игуманију мати Гаврилу и мати Софију.

Материјална обнова манастира Раковца је у току те се изводе радови на звонику која ће красити три звона те ће се после 70 година чути звона цркве у Раковцу. Свако ко је у прилици и могућности је добродошао да по једну циглу угради у изградњу звоника, јер свака мала помоћ велика је помоћ манастиру када се сви удружимо.

Данашњем славском сабрању присуствовали су верни из неколико градова као и протођакон Радомир Ракић, главни и одговорни уредник Информативне службе Српске Православне Цркве. Да све протекне у најбољем реду са сестрама у  Христу, нашим Мартама и Маријама старао се духовник ове свете обитељи, отац Варнава.

З. Зец