”Како су величанствена дела Твоја, Господе, све си премудрошћу створио!“, једина је мисао са којом човек ходи путања Божијим, по Фрушкој Гори, нашој Светој Гори. Пред лепотом и земљом Божијом, пред манастиром аковац псовећеном Светима врачевима и чудотворцима Козми и Дамјану, задиви се око наше, реч се умири, хита се у сусрет са Господом како би принели молитве пред Његовим престолом.

Од раног јутра окупљао се верни народ Епархије сремске и других епархија наше Свете Цркве да са високо преподобном игуманијом мати Гаврилом, духовником овог манастира јеромонахом Варнавом и сестринством да прославе славу цркве посвећена Светим врачевима бесребреницима и чудотворцима Козми и Дамјану.

Светом архијерејском литургијом која је почела у 9.30 началствовао је Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије, а саслуживали су протојереј-ставрофор Душан Колунџић; протојереј Мирослав Бабић; јереји Александар Чавка и Бранислав Мишковић; јеромонаси Пајсије (манастир Раваница Сремска) и Лукијан (манастир Шишатовац); парохијски ђакон румски Немања Теофиловић.

За певницом су данас појали протојереј-ставрофор Радомир Мишић (Архијерејски намесник шидски); јереј Жељко Кусић (Сремска Каменица); ђакон Слободан Вујасиновић и вредни наши богослови из Сремских Карловаца и Београда.

Славски колач пререзао је Владика сремски Господин Василије док је саборно у један глас високопреподобна игуманија мати Гаврила са сестринством неколико фрушкогорских манастира, духовником манастира Раковац оцем Варнавом, монаштвом фрушкогорских манастира, свештенством и верним народом појала тропар Светима Козми и Дамјану, лекарима и чудотворцима који су добивши благодат од Бога лечили људе и животиње од сваке болести и муке.

Епископ сремски Господин Василије је честитао храмовну славу високопреподобној игуманији манастира мати Гаврили и сестринству, јеромонаху Варнави који је духовник у манастиру, подсетио на житије бесребреника Козме и Дамјана који нису тражили надокнаду за лечење, а затим благопоучним речима позвао народ да се окупља на молитву и изразио жељу да наши манастири буду увећани братством и сестринством управо ту где се сваки дан врши Литургија и моли се Господу за све нас и све православне хришћане.

Данашњој Литургији присуствовало је сестринство манастира Раванице из Врдника са високопреподобном игуманијом мати Параскевом; сестринство манастира Јазак и манастира Ваведење из Београда.

Владика сремски Господин Василије је у празничном словословљу казивао о благодати Духа Светога, огњу који се разгорио, зажарио срца наша и бива у нама и у живој Цркви Христовој:

“ Огањ који је Исус Христос донео јесу варнице и оружје енергије коју је Бог дао свима нама … Водећи рачуна о благодати Духа Светога, о молитвама које су и Свети врачеви Козма и Дамјан приносили Богу молећи се непрестано, Бог шаље енергију и благодат за свакога од нас…“

Преосвећени владика сремски Господин Василије је казивао и о потреби и снази непрестане молитве:

„Ми смо данас дошли циљано у овај манастир. Када би нас неко упитао : куда идеш, ми би смо одговорили: идем да се молим Богу. Слушајте речи човека: идем да се молим; идем да приносим молитву своју Богу; идем да запалим једну свећу; идем да запалим још једно кандило пред престолом Свевишњега са молитвом коју ћу ја изговорити овде у светоме храму. Тај Божји дар кроз молитву коју и накратко изговоримо је стање и старање Духа Светога који нас оживљава и одржава, даје нам снагу и укрепљење да можемо кроз ту енергију и силу Божанску да трајемо. Онолико колико приносимо ми молитве колико је наша молитва искрена, одана Богу и колико је изговорена без имало сумње за оно што молимо да ће нам Бог дати.

Тражите и даће вам се, куцајте на врата Господња и отвориће вам се; нема онога који се молио Господу искрено за оно што му је потребно, а да му Свевишњи Господ није испунио.“
У реновираном конаку су уређене келије спремне за нове подвижнике. Све је једноставно и без материјалне раскоши, живи манастир у хармонији светла, неба, природе; у савршеном поретку који је наслеђен, у духу православном од искона и у векове. У ходнику, дугачком и светлом, на једној страни су уметничка дела на којима су осликани фрушкогорски манастири: прозори су окренути Цркви посвећеној бесребреницима Козми и Дамјану и гле, ту се Црква и конак иако на кратком растојању једно у другоме огледају. Разноврсно цвеће монашком руком неговано доприноси Божјем складу.

Трепезарија у којој су се сви окупили да установе продужену литургију, уређена је за потребе окупљања верног народа. У њој се после молитве и ручка још живо разговарало, а Владика сремски Василије је посебну пажњу посветио сестринству наших манастира занимајући се као и увек о животу у манастиру и потребама манастирског и духовног живота.

Монашке руке уздижу руке ка Господу, али те исте руке одржавају Цркву, порту, конак, манастирско имање и вредно производе за потребе манастира и домаћинстава.

До потпуне обнове Цркве и конака има још много делатности, а свако је призван да према својим могућностима и овај манастир обрадује разним доброчинствима.

Зорица Зец