Светом Архијерејском Литургијом у среду, 20. маја 2020. године у фрушкогорском манастиру Мала Ремета, началствовао је Епископ сремски Господин Василије уз саслужење проте Рајка Цабунца, протојереја-ставрофора др Драгомира Санда, протопрезвитера Сретена Лазаревића архијерејског намесника румског, јереја Бранислава Керечког, пароха при храму Покрова Пресвете Богородице у Петроварадину,  и ђакона Страхиње Џамбића и Ђорђа Милидрага. За певницом је било свештеномонаштво Епархије сремске.

После свете Литургије вернима се обратио Епископ сремски:
“ Ми се надамо да наша игуманија мати Рафаила уснула у Господу, радосна чека васкрсење у Његовом окриљу, у станишту које јој је Господ одредио као оној која је предано служила Богу непрекидних 66 година.
У послушању која јој је Црква дала, често пута је на своја слаба плећа узимала такав терет да ни неки мушкарац не би издржао што је она издржала, али само снагом Духа и силом Божјом коју јој је Бог дао  успела је да понесе терет ове и других светиња у којима је била.
Нисам ето био у прилици да дођем на њен испраћај, али данас сам са вама да се заједно помолимо за њену племениту душу, да замолимо Бога да је не заборавимо у својим молитвама, да не заборавимо и чељад која су сада овде  која настављају њен живот и њен рад. Молимо се Богу да им да снаге и међусобне љубави и да Бог умножи ову свету обитељ као и многе наше светиње.
Често пута је игуманија мати Рафаила говорила: Владико да сазидамо  још један конак, још нешто, даће Бог да ће доћи чељад у ову обитељ и да имају, да се не муче као што сам се ја мучила…“

Помен на гробу одржао је отац Сретен  са сабратом, оцем Браниславом Керечким.

За трпезом љубави се надахнутим словом обратио протопрезвитер Сретен Лазаревић: “ Радост Васкрсења Христовог сваку тугу лечи, особито када је у питању растављеност од наших вољених. Ми имамо утеху над утехама, браћо и сестре – Христа васкрслог  који нас сабира на ма ком меридијану  света се налазили… Сабира нас увек Дух Свети, особито на литургијским сабрањима када се од Адама и Еве до краја васељене  сабирају сви на једно збориште, на једно место, на једно средиште  Духа Светога, небески Јерусалим који се пројављује и даје свима онима који се окупе око првенствујућег  као што смо се  и ми данас окупили у овој светој и древној, дивној светофрушкогорској обитељи, око нашег Архијереја који упућује молитве Господу за спас свеколиког рода нашег.
Разлог сви знамо.
Љубав наше мајке игуманије довела нас је и данас у ову свету обитељ….“
Отац Сретен је казао да још увек многа срца дрхте од уплашености, од многих информација и дезинформација, од многочега оправданог што неоправданог, међутим мноштво сабраног народа данас речитије говори  о љубави игуманије Рафаиле.
„Сабрани на светој Литургији, подсећамо се данас блаженоупокојене игуманије коју је Бог удостојио да животом својим непрестано служи благодати Божјој коју ишчекујемо у наступајућем празнику, чије Оданије преполовљења данас празнујемо… “ казао је отац Сретен.

О свему су се старали отац Митрофан са сестром Ефросинијом. Данашњој светој Литургији и парастосу су присуствовали молитвено сестринство манастира Јазак, јеромонаси раковачки Варнава и Евгеније, настојатељ манастира Привина Глава отац Макарије,  јеромонах раванички Лазар са сестринством, свештенство архијерејског намесништва румског, земунског, родбина и многобројни пријатељи и сарадници манастира Мале Ремете.