У недељу 2. јула 2017. године када наша Света Црква порославља светог Јована Шангајског у храму посвећеном овом Божјем угоднику, у насељу Шангај у Батајници, торжественом  архијерејском Литургијом прослављена је слава храма који лепотом задивљује свакога. Црква је препокривена бакреним лимом и у току су спољашњи радови.

Началствовао је Његово Преосвештенство Епископ сремски г. Василије. Преосвећеном владици Василију саслуживали су: високопреподобни архимандрити: Серафим (манастир Суково) и Онуфрије (манастир Драча) и  протојереји-ставрофори: Слободан Радојчић, архијерејски намесник земунски; Радослав Радмановић, архијерејски намесник панчевачки; Велизар Живановић и Милорад Симић; протођакон Слободан Вујасиновић и ђакони: Милорад Бојчић, Стефан Трифковић и јерођакон Јован (манастир Суково).

Појање батајничког хора „Андреј Првозвани“ са певницом којом је руководио професор појања у достославној Карловачкој богословији Јован Стојановић уз учешће проф. Предрага Миодрага и богослова, пјеније и песме хвале и славе Господу и Светом Јовану Шангајском учинило је данашњи празник  још величанственијим.

Учешће у Литургији узело је и часно монаштво: високопреподобна игуманија Тавита и сестринство манастира Липар, братство манастира Сукова и манастира Драче.

Преосвећени владика Василије је произнео празничну беседу, кратко казујући житије Светог Јована Шангајског, савременика Владике Николаја Велимировића на којег се угледао и од којег је учио у Битољској богословији.

Епископ сремски г. Василије је истакао ревност и мисију светитеља Јована Шангајског и осврнуо се на јеванђелско зачало које је прочитано у току Литургије поручујући да су ту наглашене три ствари: окретање Богу, смиреност и вера. Посебно се Преосвећени владика осврнуо на питање породице и рађањe деце, апелујући на младе девојке и мајке да се по угледу на многе мајке и на Преподобну мајку Ангелину одлуче на потомство.

Епископ сремски г. Василије је пререзао славски колач који је припремио г. Предраг Јевтић, кум славе.

Господи Зорану Обреновићу и Велибору Благојевићу је за делатну љубав према Мајци Цркви и приложништво за изградњу храма, Владика сремски Василије уручио Орден Светог Максима Бранковића.

Данас су захвалнице за приложништво и ктиторство по одлуци Управе храма Светог Јована Шангајског добили: Слободан Берић, Никола Арнаут, Драган Правица, Бранко Богуновић, Драгомир Кантар, Душко Лончар, Милош Правица, Радојица Ристић, Драгиша Марић, Мирко Обрадовић, Горан Ромић и  Драгоје Шврака. Захвалнице је уручио јереј Дарко Кончаревић, старешина храма и домаћин данашњег сабрања.

Празниковању Светог Јована шангајског и слави храма придружило се и свештенство бајатничких храмова.

Трпеза љубави је припремељена у  парохијском дому при храму Светог Архангела Гаврила. Вредне руке наших жена и попадија учествовале су у припреми трпезе, служећи славске госте.

За трпезом се обратио старешина храма Светог Јована Шангајског, јереј Дарко Кончаревић и захвалио се Епископу сремском г. Василију на данашњој торжественој Литургији и великој благодати присутној у насељу Шангај  где су сви сведоци колика је милост Господња и колико Свети Јован Шангајски делује свакодневно на све који пред њим молитве узносе и колико и друге призива да се у храму сабирају и Господу обраћају.

З.Зец