Храм Светих апостола Петра и Павла у Сремским Карловцима, у народу познат као Доња црква, прославио је свој престони празник – спомен Светих првоврховних апостола.

Уочи празника у овоме храму служено је свечано бденије којим је началстовао архимандрит Доситеј (Миљков), настојатељ манастира Гргетег, уз саслужење протојереја Сретена Лазаревића, архијерејског намесника румског, јереја Александра Чавке, пароха угриновачког, и ђакона петроварадинског Петра Николића. Молитвено су присуствовали бројни свештеници из сремске и бачке епархије.

Бденије је својим појањем улепшао хор Свети Стефан Дечански из Новог Сада, као и професор певања у Карловачкој богословији, господин Јован Стојановић, са ученицима богословије.

Након бденија, настојатељ храма, јереј Станко Лакетић, упутио је кратку беседу верном народу и захвалио се свим гостима што су били део овог дивног духовног сабрања у славу и част Светих Апостола.

Сутрадан, Светом Литургијом началстовао је протосинђел др Клеопа (Стефановић), настојатељ манастира Ваведења Пресвете Богородице у Сремским Карловцима. Саслуживали су протојереј-ставрофор Бранислав Поповић, умировљени парох румски, јереј Вељко Васиљев, парох палићки, јереј Станко Лакетић и ђакон инђијски Милош Лукић. Свечаности овог евхаристијског славља допринео је хор Свети Стефан Дечански из Новог Сада. Мноштво народа Божијег испунило је храм и његову порту, а већина их је приступила Светој чаши.

Беседу верном народу је упутио прота Бранислав Поповић, говорећи о значају и величини ова два стуба Цркве Христове.

После Свете Литургије уследио је трократни опход око Светог храма након чега су испод чувеног платана који красу порту ове светиње освештани славски дарови. Њих је ове године припремила породица Депало из Сремских Карловаца, а за кумство следеће године пријавио се протојереј мр Јован Милановић, настојатељ карловачке Саборне цркве, са породицом.

На самом крају у порти храма уследио је наступ Дечјег  фолклорног ансамбла  „Виенок” при уметничкој школи „Михал Вилец” из Бардејова у Словачкој, града побратима Сремских Карловаца.

У вечерњим сатима истога дана служено је вечерње и парастос криторима, чиме је овогодишња прослава храмовне славе заокружена.