У недељу 22. маја 2016. године свечано је обележен престони празник Храма преноса моштију Светога Оца Николаја у Шиду. Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије, уз саслужење протојереја Јована Милановића, професора Карловачке богословије, јереја Зорана Угрешића, Милана Пршића и Николе Гвозденовића, протођакона Слободана Вујасиновића и ђакона Гостимира Душанића.

Преосвештеног Владику дочекао је и речи добродошлице упутио старешина храма и архијерејски намесник шидски, протојереј-ставрофор Радомир Мишић.

На почетку Свете Литургије Владика Василије рукопроизвео је Вељка Бирача, свршеног богослова из Гибарца, у чин чтеца. Својим појањем и присуством овај догађај улепшали су ученици Карловачке богословије предвођени професором појања, господином Гораном Власцем.

Након Свете Литургије Епископ Василије, са свештенством, верним народом и најмлађим суграђанима начинио је литијски опход кроз насеље Шид, а потом преломио славски колач.

Истога дана у 15 часова, уз присуство великог броја свештенства и народа, Његово Преосвештенство Господин Василије венчао је Милорада Бојчића, студента Православног богословског факултета из Шида, и Татјану Мишић. Владика је младенцима упутио очинску поуку, пожелевши им да кроз живот ходе свагда заједно, у слози и љубави.

Потом се Господин Епископ вратио за Београд, где је настављено редовно заседање Светог Архијерејског Сабора.

фото и текст: Михаило Јањић