У Привиној Глави прослављен Свети архангел Михаил заштитник манастира

Свештеник Слободан Вујасиновић нови посленик на Њиви Господњој

Свети архистратиг Михаил заштитник фрушкогорског манастира Привине Главе надомак Шида торжествено је прослављен на дан прослављања небесних сила, у четвртак 21. новембра 2019. године.

Епископа сремског је у манастирској порти дочекао јеромонах Макарије са сестринстовм и братством манастира Привине Главе, сестринством манастира Јазак са игуманијом мати Параскевом, те свештенство намесништва шидског са архијерејским намесником протојерејем-ставрофором Радомиром С. Мишићем и христољубиви верни народ.

Епископ Василије је началствовао светом Литургијом уз саслужење високопреподобних архимандрита Доситеја гргетешког и Варнаве Кувеждинског, протојереја-ставрофора Душана Н. Петровића и  Јове Марковића (Епархија зворничко-тузланска; протојереја хаџи Бранка Денчића, протојереја Сретена Лазаревића Архијерејског намесника Румског, протођакона Слободана Вујасиновића и ђакона Горана Власца и Ђорђа Јанковића.

Протођакон Слободан Вујасиновић рукоположен у чин протопезвитера

Верни народ је био у прилици да по милости и благодати Божјој, а по предању Светих апостола у оквиру свете Литургије учествује у Светој тајни рукоположења. Преосвећени Владика Василије је увео у ред клира протођакона Слободана Вујасиновића рукоположивши га у чин протопрезвитера и поставивши га за пароха у цркви Светих апостола Петра и Павла у Сремским Карловцима.  Исповедник је био архимандрит Доситеј.

Обраћајући се верном народу и протопрезвитеру Слободану Вујасиновићу,  Епископ Василије је нагласио да је велики дар Божји што Господ изабира онога који ће служити свету Литургију и који ће бити на ползу себи и верном народу жртвујући се за друге као што се Господ жртвовао за нас. За новорукоположеног саслужитеља Слободана Вујасиновића  ово је посебан дан када је примио изобилну благодат Божју.

Ђакон Слободан Вујасиновић, рођен је 28. јуна 1982. године од родитеља Стевана и Јованке Вујасиновић, у Книну, где је завршио седам разреда основне школе. Након што је избегао у Нову Пазову, 1995. године завршио је осми разред, а затим Средњу и Вишу саобраћајну школу у Земуну. При храмовима Свете Тројице и Свете Петке у Новој Пазови служио је као црквењак и појац, и био је активан члан новопазовачког хора „Свети Николај Српски“. По благослову Епископа сремског Господина Василија, матурирао је на Богословији „Светог Арсенија“ у Сремским Карловцима и уписао се на Православни богословски факултет у Фочи. У чин ђакона рукоположио га је Епископ сремски Господин Василије, на Свету Петку (27. октобра) 2009, у Бољевцима. Од 1. новембра 2009. године, служио је као парохијски ђакон при Саборном храму у Сремској Митровици, а соло певање је учио у Музичкој школи и био члан хора „Свети Сава“. За службеника Епархијског управног одбора постављен је 1. децембра 2010. године. Дужност управника Ризнице Српске Православне Цркве у Сремским Карловцима обављао је 2011. и 2012. године. Данас службује и као секретар Црквеног суда Српске православне Епархије сремске. Председник је свештеничког хора Епархије сремске. Ожењен је  Милицом, рођеном Радиша са којом има четворо деце.

После свете Литургије Преосвећени владика је пререзао славски колач и жито прелио вином.Славски колач и жито припремили су кумови Малиша, Никола, Снежана и Наташа.

У празничној проповеди Епископ сремски је казивао о данашњем празнику Светог архангела Михаила и позвао верне да се молимо анђелу чувару који нас прати кроз читав наш живот и води нас ка нашем спасењу.

Богоугодни разговори су настављени за трпезом љубави коју је припремило сестринство овог манастира.

Манастир Привина Глава је отворен сваког радног дана од 5 часова до 20.00, а недељом и празником од 7-20.00 часова.

З. Зец