У среду 30. октобра 2019. године у храму Светих Апостола Петра и Павла у Сремским Карловцима служено је празнично бденије уочи спомена Светог Петра Цетињског. Овај дивни Светитељ пре 235 година хиротоносан је за митрополита Црне Горе у поменутом храму од стране митрополита карловачког Мојсија Путника.

Свечаним бденијем началстовао је протојереј Стојан Билић, парох новосадски, уз саслужење протојереја Сретена Лазаревића, архијерејског намесника румског, јереја Милорада Бојчића, пароха голубиначког, и протођакона Слободана Вујасиновића. Антифоним појањем бденије су украсили ученици Карловачке богословије, некадашњи и садашњи.

Сутрадан, на сам дан празника, Његово Преосвештенство Епископ сремски Г. Василије началствовао је Светом архијерејском Литургијом у поменутом храму.
Преосвећеном Епископу саслуживали су  протојереј-ставрофор Душан Петровић, ректор богословије у пензији, протосинђел др Клеопа (Стефановић), старешина Саборне цркве сремскокарловачке, јереј Станко Лакетић, домаћин сабрања, као и протођакон Слободан Вујасиновић и ђакон Горан Власац.

На крају Свете Литургије Епископ Василије осветио је славски колач и кољиво. Потом се обратио верном народу и подсетио нас на велика дела два Светитеља које овог дана прослављамо. На крају је приређена трпеза љубави у трпезарији Карловачке богословије, добротом школске управе.
јереј Станко Лакетић