Српска Православна Црква прославља данас празник Васкрсења Лазаревог или Лазареву суботу, успомену на последње чудо Христово пред недељу страдања, смрт и Васкрсење. Догађај Лазаревог васкрсења се, према јеванђељима, догодио у Витанији и увод је у нову веру у Васкрсење. Према јеванђељском предању, Христос је стигао у Витанију четири дана после смрти Лазареве, оживео га и дигао га из гроба, па је тај празник познат и као Васкрсење Лазара Четвородневног. У хришћанству тај празник има значење победе живота над смрћу и на богослужењима се тог дана помињу вољна страдања Христова и васкрснуће Лазарево као јемство за васкрсење свих верника. Васкрсење Лазарево наљутило је првосвештенике и, како каже јеванђеље, непосредан је повод за одлуку јудејске скупштине о погубљењу Спаситеља.

Тим поводом у храму Српске Правослване Цркве светог оца Николаја у Пећинцима окупио се велики број верника, међу којима највише деце, на литургијском богослужењу које је служио јереј пећиначки Бојан Мијановић. Потом је уследило освештење врбових грана, а велики број верника учествовао је у традиционалној свечаној литији кроз село поводом Лазареве суботе коју је предводио млади Лазар Бербер из Пећинаца.

Православни верници истовремено прослављају и Врбицу која, према канону Цркве, почиње службама бдења у навечерје Цветне недеље, свечаног уласка Христовог у Јерусалим. Врбица је за православне хришћане празник дечје радости. Врбове гране, које се потом деле народу, симболизују палмине гране којима су хришћани поздрављали Спаситеља на уласку у Јерусалим.

Јереј пећиначки у храму Светог оца Николаја сутра у 9 часова служиће јутарње богослужење поводом празника Цвети.

јереј Бојан Мијановић