Сваке  године уочи Успења Прес. Богородице ,свештенство са верним народом у храму Св.Оца.Николе ,у Шиду се сећа мученички пострадалих шиђана у Велико Госпојинској рацији 1942 год. коју су спровеле хрватске усташе заједно са немачким окупационим снагама које су окупирали Краљевину ЈУгославију.

Св.Литургију је служио прота Милан Пршић парох шидски уз саслужење протонамесника Зорана Угрешића парох шидскиог.

У Шиду су нестале читаве породице .Поред породице значајног српског сликара Саве Шумановића,нестале су и бројне угледне шидске породице:Мауковић,Тубић,Мирковић,Грчић,Плеја, Којички, Пиромански  и многе друге..

Господ Многомилостиви нека им подари Царство Небеско и Вечан помен .Амин