27.септембра 2018 год.на празник Воздвижења Часнога Крста у препуној ризници Владичанског двора у Шиду,Господин Радован Сремац виши кустос из Шида одржао предавање о градњи храма Преноса мош.Св.Оца Николаја у Шиду његовој обнови све до данашњих дана.Слушаоци овог веома исцрпног и пажљиво припремљеног предавања, могли су да чују не само историјске податке о  храму Св.Николаја  и о развоју српске православне парохије у Шиду,него и о знаменитим личностима везаним за наш град.Веома занимљив део излагања Г.Радована Сремца је био детаљно објашњење повеље која се налазила у јабуци испод крста на црквеном торњу,а која је први пут после више деценија због данашњих радова на црквеном торњу скинута и коју су сви присутни били у могућности да виде.Надамо се да ће и сви остали бити у прилици да се упознају са овако значајним историјским податцима јер по речима предавача у припреми је књига која ће бити доступна широј јавности.

јереј Милан Пршић,парох шидски