Прва недеља Великог поста посвећена је спомену победе Православља над иконоборством. Савршавање овог молитвеног спомена потиче из времена Византије (IX века), а настала је у знак сећања на коначну победу Православне Цркве над свим јеретичким учењима, особито над иконоборачким учењем, које је осуђено на Седмом Васељенском Сабору (787. године). У овај недељни дан сећамо се и званичног враћања икона у свете храмове за време благоверне и христољубиве царице Теодоре и цариградског Патријарха Методија, 843. године. Ове 843. године састављен је познати спис под називом Саборник или Синодик Православља, који се у овај дан од тада до данас чита у свим храмовима. (http://www.spc.rs/sr/prva_nedelja_velikog_posta_pravoslavlja_1)

У Недељу Православља у сурчинском храму Свете Петке светом Литургијом началствовао је јереј Страхиња Голијан, парох сурчински.

После принетих Светих Дарова, отац Страхиња се обратио вернима у препуном храму говорећи им о Недељи Православља и Светом Причешћу.
Између осталог отац Страхиња је рекао: „Данас сте се овде окупили у великом броју и црква је пуна и Богу хвала на томе, јер народ који не познаје Бога, не познаје ни себе, ни човека поред себе.
Може бити човек добар, може љубити правду, може љубити истину, али ако не љуби Бога Који је извор свега тог, онда чему све то?
Ми смо као народ преживели један велики погром српске душе. Можемо да кажемо да смо економски и материјално узнапредовали, али смо духовно били пали и оронули.  Сада је поново дошло време да Србија васкрсава. Српски човек васкрсава, буди се, долази поново себи, види и схвата оно што је детету јасно, да овај свет и човек у овоме свету није могао настати сам од себе него да постоји Творац овога света, Бог Сведржитељ, то је Света Тројица, Господ Исус Христос Син Божји чијим ћете се Телом и Крвљу данас причестити…“ (беседа се може послушати на Радију Слово љубве)
 Литургија Пређеосвећених дарова се у цркви Свете Петке служи са почетком у 8 часова. Света литургија недељом и празником почиње у 9 часова.
У недељу 24.марта 2019. у 17 часова у цркви Свете Петке  биће служено вечерње а потом помен жртвама страдалим у бомбардовању од стране 19 држава чланица Алијансе НАТО, пре двадесет година.
У цркви Светог апостола и јеванђелисте Матеја богослужења су суботом у 17 часова, а недељом и празником света Литургија у 9 часова.
З. Зец