У прву недељу Свете четрдесетнице – Недељу Православља, када наша света, саборна и апостолска Црква прославља победу светих икона над безбожним иконоборцима, Његово Преосвештенство Епископ сремски господин Василије предстојао је Евхаристијским сабрањем у храму преподобне мати Параскеве у Новој Пазови.

Његовом Преосвештенству, уз учешће верних ове заједнице, саслуживали су: протојереј Зоран Јовић – архијерејски намесник старопазовачки; протојереј-ставрофор Ђорђе Павловић, парох добриначки; протојереј Александар Цвитановић, парох у Старим Бановцима; јереј Стефан Трифковић, парох у Бешки; ђакон Горан Власац – службеник Епархијског управног одбора Епархије сремске, као и ђакон новопазовачке заједнице – Светогор Сандић.

Пре почетка Свете Литургије Епископ Василије рукопроизвео је господина Стефана Гавровског из Крњешеваца, вероучитеља Основне школе ,,Симеон Араницки“ у Старој Пазови, најпре у чин чтеца, а потом у ипођаконски чин. У наставку Свете Службе Епископ Василије рукоположио је ипођакона Стефана у ђаконски чин. Том приликом владика Василије упутио је речи поуке, најпре ђакону Стефану, а потом и свима сабранима, говорећи о значају, узвишености и светињи овог анђелског чина.

По отпусту божанствене Евхаристије Епископ је прочитао Синодик Православља, а након тога произнео беседу о значају и смислу празновања и поштовања свештених ликова изображених на иконама.

Заједничарење је затим, трудом ове заједнице, настављено агапом љубави. После свечаног ручка владика Василије се захвалио домаћину – проти Зорану Јовићу, а прота Зоран свима који су се потрудили да све прође у најбољем реду.

Текст: Милован Дерета, мастер теолог

Фото: Ђорђе Којић, дипл. теолог