Епископ сремски г. Василије присуствовао свечаној додели

У присуству Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја у Ректорату Универзитета у Београду, Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски др Иларион (Алфејев) промовисан је у среду, 26.септембра 2018. године  у подне за почаснoг доктора Универзитета у Београду.

Свечаности су присуствовали Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије, Преосвећена господа Епископи: сремски Василије, новосадски и бачки др Иринеј, врањски Пахомије, шумадијски Јован, ваљевски Милутин, ремезијански Стефан, моравички Антоније и мохачки Исихије; директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама др Милета Радојевић и помоћник др Миарко Николић,  свештенство Архиепископије београдско-карловачке и других Епархија наше Свете Цркве, професори Православног богословског факултета Универзитета у Бограду, професори Правног, Философског факултета и других друштвених, представници инославних верских заједница, богослови, угледне личности јавног и друштвеног живота.

Митрополиту Илариону, председнику Одељења за спољне црквене везе, који важи за другог човека у хијерархији Руске Православне Цркве, почасни докторат уручен је за допринос научно-богословском истраживању и напредак теолошке мисли на српском говорном подручју.

Декан Православно богословског факултета Универзитета у Београду, протојереј-ставрофор др Предраг Пузовић, је прочитао импозантну  биографију Митрополита  Илариона и рекао је да је он истакнути православни теолог, стални члан Синода Руске Православне Цркве, човек са два доктората и  више од 700 наслова у библиографији. Митрополит Иларион је носилац три ордена Српске Православне Цркве: Светог Саве другог степена, Светог цара Константина Великог и Катарине Кантакузине Бранковић. Одлука о додели почасног доктората донета је једногласно и образложење одлуке је прочитао декан Богословског факултета, између осталог казавши:

“ О његовом доприносу теологији оворе на десетине научно-богословских релевантних књига и текстова, а посебно место заузима студија „Исус Христ — живот и учење“ у шест томова. Преданост Митрополита научном раду илуструје и детаљ да је, пишући књигу о преподобном Исаку Сирину, научио древни сирски језик који познају само малобројни филолози, оријенталисти и теолози…“

Његовом Високопреосвештенству докторат је уручио одлазећи ректор Универзитета академик г. Владимир Бумбаширевић. Потом се обратио Митрополит волоколамски  г. Иларион, заблагодарио на позиву да присуствује додели почасног признања, подсетивши да је пре неколико година почасни докторат додељен и Његовој Светости Патријарху московском и целе Русије г. Кирилу, те је за њега ово још већа част да са истог места говори у Ректорату Универзитета у Београду. У свом предавању осврнуо се  на своје дело о Исусу Христу.

Митрополит Иларион у Сремским Карловцима

Митрополит Иларион је боравио у Сремским Карловцима 2014. године када је постављена спомен плоча блаженоупокојеном митрополиту Антонију Храповицком.

Подсећамо на речи митрополита Илариона изговрене у Саборној сремскокарловачкој цркви:

„Овде у Сремским Карловцима  ослушкивао се одјек трагичних збивања, која су настала из разлога што је, пре сто година, у Русији дошло до братоубилачког рата и раскола у Руској Православној Цркви. Данас су та збивања постала део историје. Ми не престајемо благодарити Богу на Његовој милости,  пројављеној приликом васпостављања канонског јединства унутар наше Цркве 2007. године. И ми никад нећемо заборавити подвиге делатне хришћанске љубави и топлог гостопримства Српске Православне Цркве, која је и у наше време била међу онима који су топло поздравили и подржали процес сједињења Руске Заграничне Цркве и Московске Патријаршије, подржавајући успех овог историјског подухвата.

Откривање спомен-плоче, израђене настојањем руског Фонда свехвалног Апостола Андреја Првозваног, представља не само одавање спомена митрополиту Антонију, него је и споменик братске љубави, који ће кроз многа столећа убудуће обједињавати Руску и Српску Православну Цркву.“

извор: http://www.eparhija-sremska.rs/novosti/u-sremskim-karlovcima-osvecena-spomen-ploca-mitropolitu-antoniju-hrapovickom/

Зорица Зец

фото Хаџи Марко Вујичић (сва права за фотографију задржава аутор)