На дан када наша Света Црква прославља Божјег угодника Киријака Отшелника, у манастиру Светих Козме и Дамјана служена је у суботу, 12. октобра 2019. године торжествена Литургија којом је началствовао протојереј-ставрофор Душан Колунџић уз саслужење јеромонаха Евгенија, сабрата манастира Раковца.
Певницом је руководио духовник овог манастира, јеромонах Варнава. Игуманија мати Гаврила са мати Софијом и благочестиви женама износила је молитве Господу.
Верни народ је све време помно пратио свештеномонаштвом и певницу, одговарајући на Литургији.
Света Литургија у капели Светог Василија Великог је данас почела у 9 часова како би стигли верници који су организовано дошли да прославе Божјег молитвеника Киријака Отшелника.
Празничну проповед произнео је прота Душан Колунџић поучавајући верни народ да следи овог светитеља који се подвизавао и доживео дубоку старост као искрени молитвеник пред Господом.
Данашњи празник познат у народу као Михољдан још је један од спомена архангела Михаила, о чему је вернима казивао прота Душан.
Славски колач који је принео отац Варнава коме је ово слава, пререзао је прота Душан док је жито прелио вином.
У прекрасном салону са чијих зидова смотри Свети Сава, српски патријарси, вернима је приређено послужење. У дворском манастиру Карловачке митрополије пријем за вернике у салону био је мало изненађење али и велика радост због тако величанственог гостољубља.
Домаћин славе, отац Варнава се потрудио да и трпеза буде како и припада дворском манастиру.
Вредне руке мати Софије и наших жена мироносица три дана су припремале славску трпезу.
Међу многобројним гостима били су и извођачи радова на обнови звоника.
Овде је добродошао свако, врата манастира и срце нашег монаштва отворено је да прими вернике, али и сваког боготражитеља.
У недељу, 13. октобра 2019. света Литургија је у 8 часова.
На дан Покрова Пресвете Богородице, у понедељак 14. октобра 2019. у Гробљанској капели чија је ово заштитница,  са почетком у 6 часова свету Литургију служиће јеромонах Евгеније и у продужетку биће служен парастос Павлу Ненадовићу који је подигао ову капелу.
У капели Светог Василија Великог на овај празник у раковачком манастиру биће у 8.30 служена света Литургија.
З. Зец