На данашњи дан, 22. марта 2017. године када наша Света Црква  прославља Светих Четрдесет Мученика Севастијских светом Литургијом у храму Свете Петке у Сурчину началствовао је протојереј  Жељко Кретић, парох шимановачки. Саслуживао је  и исповедао јереј Горан Цвијановић, парох при храму светог архангела Гаврила у Батајници, док је протојереј-ставрофор Слободан Радојчић, архијерејски намесник земунски био домаћин свештенству и на услузи вернима из Сурчина.

Како нас наша Црква учи, узимајући у обзир човекову слабост, из разлога бриге за човека настала је Литургија Пређеосвећених дарова. Њен циљ је интензивирање активног литургијског живота или, боље речено, активног причешћивања између две недељне потпуне Литургије.

У овом времену духовног подвига и поста, потребно је да се чешће духовно укрепљујемо како не бисмо клонули. Отац Александар Шмеман о потреби и значају причешћивања у данима свете Четрдесетнице каже: „У овој борби наша главна помоћ су Тело и Крв Христова, она насушна храна која нас духовно одржава и, без обзира на сва искушења и опасности, чини да будемо Христови следбеници. (извор: СПЦ)

Литургија Пређеосвећених дарова у сурчинском храму је средом и петком од 8 часова, света Литургија празником и недељом од 9 часова.

Забележила: З.Зец