На дан када наша Света Црква прославља Свете мученице Веру, Наду и Љубави и мати им Софију, у суботу, 30. септембра 2017. године са почетком у 16 часова, Његово Преосвештенство Епископ сремски Г. Василије служиће Вечерње богослужење у храму Преноса моштију Светог оца Николаја у Стејановцима

Након богослужења, Преосвећени владика сремски Василије ће освештати звона.

***

Српска православна црква Светог Николе у Стејановцима, у општини Рума, подигнута је 1774. године и представља споменик културе од великог значаја

Црква у Стејановцима посвећена је Светом Николи, саграђена је као издужена једнобродна грађевина са петостраном апсидом, певничким нишама и призиданим звоником.

Декоративне елементе зидних површина чине ниски сокл, пиластри и профилисани кровни венац.

Резбарена вишеспратна иконостасна конструкција потиче из 1801. године и дело је карловачког дрворезбара Марка Вујатовића. Канелирани стубови одвајају престоне иконе.

На иконостасу преовлађују биљни мотиви винове лозе са грожђем, класје, храстово лишће са жиром и руже. Иконе су првобитно биле наручене од Јакова Орфелина 1803. године.

Он је, међутим, умро веома брзо по закључењу уговора са Црквеном општином, па се – судећи према ликовном рукопису – иконе приписују Арси Теодоровићу. Петар Чортановић је 1846. године обновио иконостас и живописао унутрашњост цркве.

Конзерваторски радови су изведени 1998. године.