Епископ сремски Василије началствовао торжественом Литургијом на Крстопоклону недељу.

У древној светињи, манастиру Привиној Глави на Крстопоклону недељу, 31. марта 2019. године,  Литургијом је началствовао Епископ сремски г. Василије.

Већ у раним јутарњим сатима благочестив српски народ из Шида и околине, из неколико eпархија наше Свете Цркве и пограничних места са Републиком Хрватском, хитао  је да задобије Божју благодат,  узнесе молитве Господу, поклони се Часном Крсту који се на Крстопоклону недељу износи у православним храмовима.  Трудољубиви народ наш, жива Црква, учествовао је читавим бићем у светој Архијерејској Литургији.

Епископу Василију саслуживали су игуман манастира Кувеждина јеромонах Варнава, протојереји-ставрофори Радослав Живанов, Ђорђе Воларевић, протојереј Бранко Денчић и ђакон Горан Власац.

Певницом су руководили протојереј-ставрофор Радомир Мишић, архијерејски намесник шидски, и проф. Карловачке богословије Јован Стојановић, а после завршетка Литургије у својим црквама у Беркасову и Бингули придружили су се свештенослужитељи Бојан Цветковић и Бранислав Лукић. Настојатељ манастирске обитељи, јеромонах Макарије исповедао је верне који су се постом и молитвом припремали за Свету тајну причешћа.

Братија и сестринство манастира, које тренутно броји осам искушеница, са благочестиви народом одговарало је на Литургији. Апостол је читао проф. Јован Стојановић.

После величанствене Литургије празничну беседу на Крстопоклону недељу произнео је епископ Василије, који је, између осталог, рекао:

„Када нам се учини да смо се уморили од поста, света Црква износи пред нас Часни Крст да нам покаже снагу Онога који је на Крсту распет, умио га Својом Крвљу, а Који је од Крста начинио спасоносно оружје против сваког искушења и непомјаника који би да нас одвоје од Господа. Свакодневни кушачи нуде као своје оно што је Господ створио. Тако и албански народ узима туђе и нуди оно што није њихово: свим овоземаљским силама и помоћу нечастивих сила поднебесја покушавају да узму нашу косовско-метохијску земљу…

Ми смо искушавани сваког дана, у сну и на јави, и зато треба да долазимо у наше храмове и молимо се Богу да нас сачува и одагна сотону и све нечастиве силе од нас…“

Преосвећени владика сремски је поручио вернима да у ове дане Свете Четрдесетнице усрдније читају Псалме који су непревазиђени, као што и Божје заповести нису нити могу бити превазиђене.

„Времена и векови могу прохујати, могу доћи било која философија живота, идеологија или политика, али Десет Божјих заповести не могу променити ни једно једино слово које је Бог записао,“ казао је владика Василије.

Дух Крстопоклоне недеље је овладао вернима у манастиру Привиној Глави, који својом историјом и трајањем улази у шести век постојања. У манастиру је све уређено: првобитна црква, конаци, нови богослужбени објекти у порти и на обронцима изнад манастира. Види се велика брига за сваку стопу манастирске земље, а богослужења су свакодневна. За све који су на боготражитељском путу манастир је отворен од 7 до 20 часова.

После божанске Архијерејске Литургије, окупљени око трпезе Агапе, христоносни верници слушали су благопријатне и поучне речи оца Макарија, духовника манастира Привине Главе.

О снази Часног Крста и молитве

О снази и чудотворној моћи Часног Крста казивао је отац Макарије испричавши истиниту причу коју можда многи и знају, о руском војнику заробљеном у Чеченији 1999. године. Молитвом непрестаном и уздањем у Крст и његову силу руски војник је пуних пет година провео у јами дубокој седам метара, хранећи се, како је после ослобођења рекао, куглицама земље и куглицама снега које је закрштавао.

Тај руски војник је причао како ништа слађе није јео. Успут са помало млека хранила га је млада Чеченка, коју је касније оженио и са којом је добио потомке.

Када је изведен на стрељање, опет га је Крст са крштења који је носио око врата три пута спасио, јер га метак није хтео, а пушке нису хтеле опалити. Захтев Чеченаца да скине крст – одбио је.

З. Зец