Епископ сремски Василије богослужио у цркви Свете Петке у Сурчину

Отац Страхиња Голијан, парох сурчински одликован чином протопрезвитера

У недељу 21. априла 2019. године,  на Цвете Епископ сремски Господин Василије је служио Свету Архијерејску Литургију у цркви Свете Петке у Сурчину. Саслуживали су протојереј-ставрофор Слободан Радојчић, архијерејски намесник земунски, парох сурчински Страхиња Голијан, прота Милорад Голијан, протођакон Слободан Вујасиновић,  док је верне исповедао протојереј Душко Ђеорђић.

Певницом је руководио проф. Карловачке богословије г. Јован Стојановић док је песме хвале и славе Господу са вернима узнео хор Покрова Пресвете Богородице који већ трећу деценију учествује на свим богослужењима у цркви.

Током Свете Литургије Владика Василије је произвео у чин протопрезвитера оца Страхињу Голијана.

После торжествене Литургије обратио се вернима њихов Епископ. доносећи благослов у име Господње и вест о уласку Господа у Јерусалим.

Епископ сремски Василије говорио је вернима о данашњем празнику, о догађају када се глас да долази Спаситељ, онај што је васкрсао Лазара, брзо раширио и мноштво народа Му се придружило.

Једни су  Спаситеља Који је ради нас дошао сусретали с палминим гранчицама у руци, друти су бацали своје хаљине на пут куда ће проћи, трећи су резали гранчице од дрвета и бацали на пут.

Некадашње клицање Спаситељу и искупитељу греха људског „Осана Сину Давидовом! Благословен који иде у име Господње, цар Израиљев!“ и данас се осетило у цркви Свете Петке где су верни клицали празнику Уласка Господа нашега у Јерусалим.

„Господ је толико пута ушао у Јерусалим, али, само је на данашњи празник ушао знајући да предстојеће догађаје пред празник Пасхе : „О, Јерусалиме! Кад би ти знао, особито у овај дан, шта је за срећу твоју; али је сад сакривено од твојих очију. Јер ће доћи дани да ће те опколити непријатељи твоји са свих страна, и разбиће тебе и децу твоју и неће оставити у теби камен на камену за то што ниси познао време у које си похођен“, казивао је Епископ Василије.

Својој пастви Преосвећени Владика је казао да предстојећу седмицу треба да проведемо у миру, тиховању, милосрђу и узајамном праштању и љубави и да добро промишљамо о својим речима и поступцима, трудећи се да нам језик вазда говори добре и лепе речи.

Данашњем сабрању присуствоваоје и предсдник Градске општине Сурчин са сарадницима, гости културног и јавног живота престоног Београда. Епископа Василија после завршене Литургије у свом храму у Прогару дошао је да поздрави  отац Бранислав  Јовановић као и прота Мирослав Вујић који по благослову Владике Василија служи у сремским храмовима.