Саборно, литургијски и молитвено и ове године, с Божјом помоћи, прослављен је Видовдан – празник Светог косовског великомученика кнеза Лазара и свих Светих мученика српских, у манастиру Врднику – Раваници Сремској, 27. и 28. јуна 2019. године.

Вечерњим богослужењем уочи празника началствовао је Епископ сремски г. Василије уз саслужење архимандрита Јустина из Париза и јеромонаха: Варнаве, духовника манастира Козме и Дамјана у Раковцу са сабратом Јевгенијем; Теодора из Новог Хопова; Кипријана из Крушедола; Лукијана из Ђипше; Дамаскина из манастира Светог Марка; Димитрија из Шишатовца и Митрофана из манастира Бешенова.

Саслуживали су и ђакони су били Милош Лукић и Милош Марковић.

Уз сестринство манастира Раванице са Високопреосвештенство игуманијом Анастасијом молитве је износило свештенство и монаштво Епархије сремске.

Чредни за певницом су били: протојереј-ставрофор Радослав Трајковић и јереји Душан Вишекруна, Бранислав Мишковић, Александар Класнетић, Предраг Антонијевић и проф. Карловачке богословије Арсенија Сремца, Јован Стојановић.
Пред кивотом Светог кнеза Лазара, Епископ Василије са свештенством и монаштвом, читао је Акатист Божјем угоднику Лазару.
После вечерњег бденија вернима се обратио Преосвећени владика сремски говорећи о великом празнику кога прослављају Срби на свих пет континената и када се сећамо свих страдалника и мученика, војсковођа и војника који су живот дали на светој земљи Косову и Метохији.
„Већ је 630 година од дана свете молитве коју је кнез Лазар произнео са својом војском небеском, у граду Крушевцу. После Свете тајне Причешћа пошли су у одбрану отаџбине, рода српског и вере православне знајући да је непријатељ надмоћнији.
Пошао је кнез Лазар са војском,  да сачувају српске светиње и српске душе.
Замислите човека који иде у бој и зна да се неће вратити, али се бори за више идеале знајући да је земаљско замалена царство а Божје и небеско, довека…“ казао је владика Василије и додао:
“ Ми Срби не треба да заборавимо све наше мученике и страдалнике, посебно са Косова и Метохије.
Видите како се и данас понавља страдање на тој светој земљи и Бог зна када ће то престати и када ће један мали народ, српски народ, хришћански и православни живети достојно узносећи молитве Пресветој Богородици, свим Светима и светом кнезу Лазару…
Никако да се свет помири да и српски народ има право на хришћански живот достојан човека у 21. веку и никако да нас оставе на миру да живимо свој живот, да покушамо да га осмислимо у правом смислу речи како је Господ нама оставио узимајући све грехе људског рода на себе и дајући нам живот вечни.“
Од 22 часа служена је Света тајна Јелеосвећења. У препуној цркви, молитве су узнели и верне освештаним маслом помазали: јеромонах Евгеније, протојереј Страхиња Голијан и јереји Бојан Нинковић, Ђорђе Санчанин, Младен Косановић, Немања Теофиловић, Милан Ковачевић и Милан Симић.
За певницом су били проф. Јован Стојановић,  Димитрије Милановић вероучитељ и Маринко Симић.
Свети кнеже Лазаре, моли Бога за нас.
З. Зец